W poniższym artykule chcielibyśmy przedstawić Państwu zasady pielęgnacji Labradora. Napisanie poniższego krótkiego artykułu zostało zainicjowane po części przez Państwa. Otrzymywaliśmy wiele zapytań odnośnie pielęgnacji labradora stąd poniżej krótki opis poszczególnych czynności.

Sierść

Struktura sierści rasy Labrador Retriever jest tak zbudowana że praktycznie jej pielęgnacja ogranicza się do minimum. Nawet bardzo brudny ubłocony Labrador nie wymaga kąpieli po „błotnym spacerze” wystarczy opłukać go bieżącą wodą pod prysznicem. Labrador posiada gesty podszerstek, który jak sama nazwa wskazuje znajduje się pod sierścią. Podszerstek chroni psa przed czynnikami zewnętrznymi „jest praktycznie nieprzemakalny” – jest swoistą warstwą izolacyjną Labradora. Jak już wspomniałem Labradora kąpiemy wyjątkowo rzadko są jednak sytuacje kiedy kąpiel jest niezbędna np. gdy nasz pies wytarza się w czymś co ma nieprzyjemny zapach. Wówczas kąpiemy psa normalnie w szamponie dla psów. Szampon należy oczywiście dobrać odpowiednio do wieku psa.

Czesanie czy raczej wyczesywanie psa robimy nie częściej niż 1 w tygodniu. Wyjątkiem są 2 sytuacje w roku kiedy labradory intensywnie linieją czyli wymieniają okrywę z zimowej na letnia i odwrotnie. Wówczas zabiegi wyczesywania powinny być częstsze. Najlepiej do wyczesywania używać Furmigatora jest to bardzo wygodny w użyciu przyrząd, którym nie zrobimy psu krzywdy. A przy odpowiednim użyciu wyczeszemy cały martwy włos w bardzo krótkim czasie. Zabieg firmigatorem nie trwa z reguły dłużej niż 2-3 minuty. Oczywiście naszemu labradorowi możemy podawać preparaty z biotyną, siemię lniane, czy olej lniany, który wzmacnia i poprawia jakość sierści. Wiecej na ten temat w artykule o żywieniu Labradora.

Pazury

Pazury to sprawa indywidualna jeżeli nasz labrador często chodzi po twardych powierzchniach tj. kostka brukowa, beton to w zasadzie możemy zapomnieć o pazurach gdyż nie trzeba ich wtedy przycinać. Ale są sytuacje gdy nasz psiak większość czasu spędza z nami w domu wówczas zabieg przycinania pazurów jest konieczny. Ale kiedy to robić? Skąd mamy wiedzieć, że pazurki trzeba przyciąć? Jeżeli mamy w domu panele bądź płytki to gdy pies będzie o nich chodził usłyszymy jak stuka o nie pazurami ten odgłos jest bardzo charakterystyczny i to jest właśnie ten czas kiedy naszemu labradorowi powinniśmy przeciąć pazury. Jak to zrobić? Jeżeli nie mamy doświadczania to na pierwsze przycinanie należy udać się do lecznicy weterynaryjnej. Zabieg jest stosunkowo prosty tani i bezbolesny dla psów jeżeli mamy stałego weterynarza to z reguły pazurki obcina nam za darmo. Ale możemy również zrobić to sami w domu. Należy tylko uważać aby obcinać tylko martwą część pazura ona się odróżnia bo jest jaśniejsza a jak podświetlimy ją np. latarką jest przeźroczysta. Poniżej filmik jak prawidłowo obcinać/przycinać pazury u Labradora.

Uszy

Pielęgnacja uszu nie jest trudna w zasadzie ogranicza się do kontroli czy z ucha nie wydziela się jakiś płyn, oraz czy uszy są czyste. Uszy Labradora w środku maja mieś kolor lekko różowy nie powinno być tam wydzieliny oraz nie powinny brzydko pachnąć. Wszelkie odstępstwa od tego powinniśmy kontrolować z Weterynarzem. Raz na jakiś czas trzeba uszy wyczyścić można to zrobić wilgotnym wacikiem lub specjalną emulsją (nie będę podawał nazw, ale zakupicie Państwo ją w każdym gabinecie weterynarynaryjnym). Innymi oznakami, że z uszami dzieje się coś złego jest drapanie się psa po uchu lub trzepanie głową wówczas również należy skontrolować stan ucha.

Oczy

Oczy nie wymagają żadnych zabiegów pielęgnacyjnych jednak gdyby z oczu sączyła się wydzielina ”łzy” należy skonsultować to z lekarzem zazwyczaj jest to spowodowane niewłaściwą karmą np. za dużo mięsa z kurczaka powoduje wycieki z oczu. Niemniej jednak nie należy popadać w panikę gdy zobaczymy niewielki wyciek, który po kilku godzinach samoistnie znika. Ponadto należy przy zakupie szczeniaka labradora zwracać uwagę na badania jego rodziców aby nie kupić psa obciążonego genetycznie. Więcej o chorobach labradorów znajdziesz tutaj.

Zęby

Tu należy rozdzielić to na zęby szczenięce, które nie wymagają żadnych zabiegów. Szczeniak Labradora gubi/wymienia żeby pomiędzy 3-5 miesiącem życia, oraz żeby stałe które zastępują żeby mleczne.

Zęby stałe – nie wymagają dużej pielęgnacji jeżeli pies je dobrze zbilansowaną karmę, oraz od czasu do czasu dostanie kość którą będzie ogryzał i czyścił żeby to możemy spać spokojnie. Zdarzają się jednak sytuacje gdy pomimo dobrej diety u psa robi się kamień nazębny w pierwszej fazie możemy spróbować go wyczyścić wacikiem z kwasem z cytryny jeżeli nie ma go dużo to na pewno uda nam się go usunąć. Jeżeli kamienia jest więcej należy umówić się z weterynarzem na czyszczenie/usuwanie kamienia koszt takiego zabiegu to około 100zł. Objawem że coś złego dzieje się w pysku psa jest cuchnący oddech zdrowemu psu nie ma prawa „śmierdzieć” z pyska.

Hodowla Prefect Breed