PLANOWANE MIOTY OBECNE MOTY
Planowane Mioty Obecne Mioty

Labradory to psy, które szybko dorastają i należy wziąć to pod uwagę, kiedy się na niego decydujemy. Są to psy niezwykle charyzmatyczne i cierpliwe jednak potrzebujące kontaktu z właścicielem. Labradory są bardzo aktywne i ruchliwe dlatego trzeba zapewnić im codzienną dawkę ruchu połączone z zabawą z właścicielem, aportowaniem lub pływaniem.

Cena szczeniaków nie jest jednoznacznie określona. Ma na nią wpływ naprawdę wiele czynników. Szerzej o cenach szczeniąt powiedziane jest w dalszej części, do której przeczytania serdecznie zapraszamy. W serwisie można znaleźć odpowiedzi na wiele pytań zarówno tych o rasie labrador jak i o samych szczeniakach.

Najczęściej zadawane pytania:

Czy Labrador szczeniak może zostawać sam w domu?

Oczywiście, że może byłoby czymś dziwnym gdybyście Państwo zabierali szczeniaka ze sobą wszędzie. W czasie gdy piesek pozostaje sam w domu pod nieobecność właścicieli należy zapewnić mu dostęp do wody oraz zabawek aby się nie nudził i nie niszczył rzeczy w domu. Wtedy labrador szczeniak będzie w stanie umilić sobie czas w którym zostaje pozostawiony sam.  Jednak, pamiętajmy że woda jest czymś co uwielbia labrador, szczeniaki również lubią akweny wodne dlatego z powodzeniem możemy zabierać je ze sobą jeżeli jest to możliwe.

Jaka jest cena za labradora? Labrador cena?

Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi ponieważ cena labradora zależy to od wielu czynników. Są to między innymi pochodzenia rodziców, koszty inseminacji suki, badania rodziców, tytułów rodziców, liczebności miotu. Cena za szczeniaki z każdego miotu jest ustalana indywidualnie.

W naszej hodowli kładziemy duży nacisk na badania rodziców przyszłych szczeniąt. Po to by szczeniak którego Państwo u nas zakupią był wolny od wszelkich chorób dziedzicznych. Proszę pamiętać że pieskiem macie się Państwo cieszyć długie lata a nie być stałym bywalcem w lecznicy weterynaryjnej. Labrador jest wspaniałym towarzyszem życia i zarazem, cena nie odzwierciedla zatem miłości jaką jest w stanie nas obdarzyć.

Jak długo żyje labrador?

Labrador żyje średnio 12-13 lat. Oczywiście zdarzają się odstępstwa od średniej. Wiele zależy od czynników środowiskowych, w których wychowywany jest pies. Dlatego tak ważne jest zapewnienie mu odpowiednio zbilansowanej karmy oraz  właściwej pielęgnacji.

Czy szczeniaki są socjalizowane?

Tak. Wszystkie szczeniaki w naszej hodowli są socjalizowane dzięki czemu nie wykazują one leku w stosunku do ludzi i zwierząt, nie boją się urządzeń AGD, oraz jazdy samochodem. Warto powiedzieć że szczeniaki do około 12-15 tygodnia życia bardzo dobrze się socjalizują. Przyswajają one praktycznie każdą sytuację w której się znajdą w tym okresie i doskonale ją zapamiętują aż do końca życia. Dlatego tak ważnym etapem w życiu labradora jest wiek do 15 tygodnia.

Kiedy szczeniak może opuścić hodowle i wyjechać do nowej rodziny?

Optymalny czas na opuszczenie hodowli to 8-9 tydzień życia malucha. Odstępstwem sa tylko sytuacje kiedy szczeniak wyjeżdża za granicę. Wówczas odbiór jest ustalany indywidualnie gdyż muszą zostać spełnione przepisy związane z wwozem psa do danego kraju.


 

Socjalizacja Szczeniaków!

Wszystkie szczeniaki urodzone w naszej hodowli przechodzą socjalizację wczesno szczenięcą. Co wpływa korzystnie na ich późniejszy rozwój i kontakt z ludźmi oraz innymi zwierzętami.

Co to jest socjalizacja?

Socjalizacja ogólnie mówiąc jest to proces przygotowania szczenięcia do życia w świecie ludzi i zwierząt. Na prawidłowy proces socjalizacji wpływ ma zarówno hodowca jak i przyszły właściciel szczeniaka. Zaniedbania w procesie socjalizacji są bardzo trudne do naprawienia dlatego jest ona tak ważna.

Wychowanie Labradora

Mimo, iż wychowanie labradora jest stosunkowo łatwe trzeba nad tym pracować od samego początku, po to by nabierał on prawidłowych wzorców. Dobrze ułożony pies to radość dla właścicieli i dla niego samego, ponieważ przekłada się na lata niezwykłej przyjaźni. Co więcej z wychowanym psiakiem możemy pozwolić sobie na niecodzienne eskapady za miasto i spędzać z nim czas w sposób niezwykle ciekawy i rozwijający.

W naszej hodowli proces ten przebiega w następujących etapach:

1-2 tygodnie życia – Szczeniaki zapoznają się z dotykiem nie tylko swojej matki ale także z dotykiem człowieka i ciepłem jego ciała. W tym okresie są głaskane i brane na ręce przed domowników dzięki czemu poznają człowieka przez dotyk oraz zapach. W tym czasie działają tylko 2 zmysły u szczeniaka gdyż są jeszcze głuche i niewidome.

3-4 tydzień życia – Szczeniaki otwierają oczy zaczynają widzieć rozpoznawać kształty i kolory choć ich oczy pokryte są jeszcze błoną zabezpieczającą gałki oczne. W tym okresie rozpoczynamy stymulację wzroku szczeniaka kładąc w legowisku różne kolorowe zabawki i przedmioty. Nie zapominamy również o dalszej stymulacji dotykiem w tym czasie szczeniaki łączą zmysł dotyku, który znały ze zmysłem wzroku widząc osobę, która je głaska/dotyka. W tym czasie szczeniaki zaczynają również słyszeć dochodzą do nich bodźce dźwiękowe, przyzwyczajają się do głosu ludzi, oraz odgłosów wydawanych przez sprzęt domowy (muzyka, urządzenia AGD itp.)

5-6 tydzień życia – szczeniaki są już w dużej mierze samodzielne choć potrzebują jeszcze obecności matki. W tym okresie budują pewność siebie, dowiadują się również podczas zabaw w stadzie, że ugryzienie boli dzięki temu uczą się kontrolować nacisk szczęk w trakcie zabaw między sobą. 5-6 tydzień życia to czas luki immunologicznej i spadek odporności szczeniaka matka coraz mniej karmi szczenięta i zaczyna na nie powarkiwać ponieważ sprawiają jej ból mają już przecież zęby i pazury. W tym czasie następuje szczepienie ochronne, oraz wprowadzenie karmy. W tym wieku należny zacząć również intensywniej socjalizować szczeniaki. W naszej hodowli są one zabierane na zewnątrz aby mogły poznawać świat poprzez chodzenia po różnych podłożach (beton, trawa, piasek, kałuża, liście itp.) dzięki czemu nabywają pewności siebie w swobodnym chodzeniu niezależnie od miejsca, w którym się znajdzią. Nadal należy pamiętać o utrwalaniu bodźców dźwiękowych, oraz nawiązywaniu więzi z człowiekiem. 6 tygodniowe maluchy potrafią już bawić się z człowiekiem, a prawidłowo socjalizowane wręcz lgną do człowieka nie przejawiając żadnego strachu.

7-8 tydzień – to najczęściej ostatni czas szczeniaka w hodowli. W tym czasie szczeniak jest już samodzielny potrafi jeść karmę i pić wodę. Jest to również idealny moment do socjalizacji szczeniaka z innymi zwierzętami. Socjalizację zaczynamy w 7 tygodniu od wypuszczenia szczeniaków na wybieg z dorosłymi psami (do tej pory jednym dorosłym psem, którego znały była ich matka) Na wybiegu szczeniaki uczą się zachowań od dorosłych psów – uczą się że w stadzie obowiązuje hierarchia. Nabywają cechy, którymi będą się kierować w późniejszym życiu. Poznają zwyczaje i bliskość innych psów uczą się charakterystycznej komunikacji w swoim gatunku (lizanie po pysku, machanie ogonem, muskanie łapką). Należy pamiętać, że szczeniak dla prawidłowego rozwoju potrzebuje kontaktu z przedstawicielami swojego gatunku w różnym wieku dlatego należy mu taki kontakt umożliwiać jak najdłużej. W 8 tygodniu socjalizujemy szczeniaki z innymi zwierzętami oczywiście w bezpiecznym dystansie. Z racji tego że mieszkamy na wiosce możemy umożliwić szczeniakom poznanie zwierząt gospodarskich (Koń, Krowa, Kura, kaczka itp.) To bardzo ważny etap w ich życiu gdyż dowiadują się, że są również inne zwierzęta. To również czas gdy zabieramy szczeniaki na przejażdżki samochodem, oraz na spacery do lasu, nad rzekę i uczymy szczeniaki chodzenia po nierównym terenie, wskakiwania na pnie drzewa na murek itp. dzięki czemu szczeniaki uczą się utrzymywać równowagę nie tylko na równych powierzchniach. To również zazwyczaj ostatni czas kiedy jesteśmy ze szczeniakami po 8 tygodniu wyjeżdżają od nas do nowego domu i to na nowych właścicielach spoczywa dalszy proces socjalizacji. Nowa rodzina musi pamiętać że szczeniak najintensywniej uczy się do 4 miesiąca życia i to wszystko co zostanie mu wpojone w tym czasie pozostaje na całe życie.

Oczywiście nowym właścicielom udzielamy wszelkich porad i służymy nasza wiedzą w całym przyszłym życiu szczeniaka. Jesteśmy bardzo szczęśliwi gdy otrzymujemy zdjęcia od właścicieli i widzimy jak z takiej „małej kulki”, która od nas wyjechała wyrasta piękny pies.